SMAK SVIJETA plemenita pića pretvaraju se u zaštitna sredstva

 

 Umjesto u poznati cider Somersby, Carlsberg Croatia je voćno vino preradila u dezinficijens za ruke i donirala ga svojim zaposlenicima i lokalnoj zajednici

 

Za 4.000 litara voćnog vina koje je trebalo postati osvježavajući cider Somersby, u Carlsbergu Croatia su odlučili da u ovim izazovnim vremenima ono može imati i drugu namjenu. Preradili su ga u dezinficijens za ruke i poklonili svojim zaposlenicima kako bi oni i njihove obitelji bili još sigurniji. Preostalu količinu su donirali lokalnoj zajednici, točnije gradu Koprivnici, koje su dezinficijens usmjerile tamo gdje je najpotrebniji.

„Teška vremena zahtijevaju kreativna rješenja. Budući da na početku pandemije nismo mogli doći do dovoljnih količina dezinficijensa koji nam je bio potreban za pojačanu higijenu na radnom mjestu, priručno smo ga zamiješali u našem laboratoriju. No kako nemamo takvog alkohola koji je potreban za proizvodnju, niti opremu da sami proizvedemo veću količinu, pronašli smo partnere i u suradnji s njima proizveli vlastiti dezinficijens“ – objašnjava Tatjana Petričušić, menadžerica komunikacija i evenata. Dodaje kako su 4.000 litara voćnog vina kroz dva procesa destilacije preradili u 70-postotni alkohol, a zatim proizveli dezinficijens koji su pakirali u 1.200 polulitrenih bočica.  

Ovo ne znači da kompanija planira pokrenuti novi biznis jer nije isplativo da se dezinficijens proizvodi od voćnog vina. Ono će i dalje će biti korišteno za proizvodnju popularnog cidera Somersby koji se iz koprivničkog pogona izvozi u 20-ak zemalja od Singapura do SAD-a. Ovime su samo potvrdili da žive svoju svrhu ‘proizvodnjom piva za bolje danas i sutra’ te da se briga o zaposlenicima i društvu u cjelini najbolje dokazuje djelima. 

Carlsberg pomaže i na razini cijele Grupacije. Zaklade, u čijem je većinskom vlasništvu Carlsberg Grupacija, donirale su ukupno 95 milijuna danskih kruna (oko 97 milijuna kuna) u borbi protiv COVID-19 virusa.